Sait Akson Koşusu'nda birinciliğe Madras uzandı

Sait Akson Koşusu'nda birinciliğe Madras uzandı
09 Haziran 2024 - 18:16

3 yaşlı safkan İngiliz taylarının 98. Gazi Koşusu önceki en önemli sınavlarından biri olan Sait Akson Koşusu, çim pistte 2200 metre mesafe üzerinden düzenlendi.Geçmiş koşu performansları son derece parlak 12 tayın birincilik mücadelesi verdiği 2024 yılı Sait Akson Koşusu'nu (G2/E); Emine Erten tarafından yetiştirilen, İhsan Erten'in sahibi olduğu, antrenörlüğünü ise Bünyamin Polat'ın üstlendiği doru erkek tay Madras (Halicarnassus - Cihannur / Unaccounted For) jokeyi Özcan Yıldırım idaresinde kazandı. Madras son olarak 19 Mayıs tarihinde düzenlenen Erkek Tay Deneme Koşusu'nu (G1) kazanmayı başarmıştı.Keyifli bir mücadeleye sahne olan koşuda ikinciliği,  Gökhan Kocakaya idaresindeki Blue Sunset elde ederken, Zıska isimli tay Vedat Abiş ile üçüncü, Ahmet Çelik ile bu önemli mücadeleye katılan Tor Gold dördüncü ve Festival Fever isimli tay da Mustafa Çiçek ile beşinci oldu.

Koşunun videosu için tıklayınız.

Koşunun galibi Madras için bitiriş derecesi 2.15.85 olurken, farklar 1,5 Boy - 1 Boy - 1,5 Boy - 1/2 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi adına Ferdi Kip'e kupasını, Kulübümüz Başkanı Serdal Adalı verdi.Törene, Genel Sekreterimiz Gülnur Gülerce, Yönetim Kurulu Üyelerimiz M. Kerem Alkan, Halid Milli, Selman Taşbek, Yüksel Göktürk, Ahmet Özbelge, Kemal Arif Turan ve Alim Melih Kura da katıldı.

 

Sait Akson

1913 yılında İstanbul'da doğan Sait Akson müzik, resim ve yabancı dil konularında eğitim aldı. Babası Akif Akson'un atlara duyduğu sevgiden etkilenen Sait Akson, küçük yaşlardan itibaren atlarla ilgilenmeye başladı.15 yaşında ilk kez centilmen binici olarak yarışlara katılmaya başladı. Avrupa ülkelerinin atçılık ve yetiştiricilikle ilgili gelişmelerini yakından takip eden Akson, bu süreçte Prens Halim Sait ile tanışarak yakın arkadaş oldu. 1938 yılında Yarış ve Islah Encümeni Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapan Akson, II. Dünya Savaşı başladığında Yedek Subay Okulu'ndan mezun olarak 46. Süvari Alayı'na katıldı. Genelkurmay Başkanlığı'nda hava müşavirliği yaptığı sırada askerlik yapan Prof. Mehmet Muhlis Ete ve Ali Ersan ile birlikte, Yarış Atları Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği'nin tüzüğünü hazırladı. Başta Ahmet Atman ve Fikret Yüzatlı olmak üzere, kuruluşunda Akson'un da etkin rol oynadığı dernek, 1943 yılında hayata geçirildi. Türkiye Jokey Kulübü'nün kuruluşunda da Özdemir Atman'la birlikte çalışan Akson'un ismi bu dönemde uluslararası atçılık camiasında duyulmaya başladı. Birçok şampiyon atın yarış performansını bizzat izleyerek değerlendiren Akson, yurtiçi ve yurtdışında yayımlanan birçok makale yazdı. Kendi anılarını kaleme aldığı "Yarışçılık Anılarım" isimli kitabı da gelecek nesillere değerli bir miras olarak bıraktı. 1970 yılında aramızdan ayrılan Kulübümüzün kurucu üyelerinden Sait Akson'u, anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.

rfyzeva3bptodwjr7snobdjl.jpg

r3lbhwyhaqzpa816dsb0tyfg.jpg

5hmwf3qzgrt7ocnl0jcddsIu.jpg

xy0isazty2ob4fsulbv6mqnf.jpg

Ijul5zs1wxdzs2e8pqfrtnoc.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum